RACING PORTAL

Nemzetközi lóversenymagazin a turf legfénylőbb csillagaival

Ruffian

1974. május 22-én, azaz éppen ötven esztendővel ezelőtt...

..az amerikai lóversenysport minden idők vitathatatlanul legjobb kancája, Ruffian 15 hosszal (!) nyerte pályafutása bemutatkozó versenyét Belmont Parkban. 1:03-as idejével megdöntötte az 5 és fél furlongos (1100 méteres) pályarekordot.

Ezt követően olyat tett, mint a 300 éve fennálló galoppsportban még soha senki: minden ezt követő versenyét pálya-, vagy versenyrekordban nyerte.

Az 1975. július 6-án megrendezett Matc-race-en Foolish Pleasure ellen sérült meg, ami sajnálatos módon később halálához vezetett. Külön cikkben hangsúlyoztuk, hogy riválisa vétlen volt a balesetben, bármennyire is szerették volna milliók bűnbaknak kikiáltani.

Hogy mekkora alakja volt Ruffian az amerikai lóversenyzésnek, azt mi sem példázza jobban, mint az, hogy 2023-ban, amikor Belmont Park - ahol orral a célvonal felé volt eltemetve - átépítése miatt koporsóját kiemelték a földből és ideiglenes helyére szállították, nos erről újságírók és televíziós társaságok tucatjai tudósítottak a helyszínről.

Nyitókép: The Tony Leonard Collection