Nemzetközi lóversenymagazin a turf legfénylőbb csillagaival

Családi siker

1960-ig kellett várnunk az első apa-fiú derbyre.

Nem feledjük természetesen, hogy a derbyt a ló nyeri elsősorban, de érdekességként feljegyezhetjük: 1960-ban rögzíthették a krónikák az első családi derbysikert. Már ami a tréner-zsoké kapcsolatot illeti.

Az Olaszországból importált Hasan elé a Kancadíj másodikját, Hajadont vezették 1956-ben, így született meg egy esztendővel később Hadnagy, aki kétévesen nem sokat mutatott.  Háromévesen is egy szerény versenyben aratott győzelemmel kezdett ezért Mátyus György elcserélte Esch Győzővel. Hogy milyen rosszul tette az mindjárt kiderül. Az Alagi díjban már harmadik, majd 2200 méteren aratott nagy stílusú győzelemmel várta a derbyt.

Versenyleírás: Ali basa, majd Brunhilda vezetett. Huba, Absolon és Duplikát volt hozzá legközelebb. A célegyenesben felzárkózott az élcsoporthoz Hadnagy és Hadúr is. A cél előtt 300 méterrel Brunhilda kifulladt és egy pillanatra Absolon látszott nyerőnek, de már a távoszlopnál összeroppant. Ezután Hadnagy könnyen fokozta előnyét, végküzdelemben derekasan újító Hadúr ellen. Huba és Duplikát erősen küzdött a harmadik díjért. Alajos egy pillanatig sem volt versenyben.

Meghálálta tehát Esch bizalmát és csúcsra ért.

Hivatalos eredmény: 38. Magyar Derby, 1960. június 26. vasárnap, rendes talaj, borús idő, 22 fok, 172. futam, start: 16 óra 34 perc

Díjazás: 60 000 Ft (40 000, 12 000, 8 000)

1. HADNAGY pm    Hasan - Hajadon Esch Győző Esch Sándor
2. HADUR sm Hasan - Dublé Galló M. Papp Sándor
3. HUBA pm Hasan - Lubica Pillár János Nagy Sándor
4. Duplikát sk Nardai Antal Németh Ferenc
5. Reszkető szm Pillár János Bagyánszky G.
6. Absolon pm Pallag József Faragó Sándor
7. Alajos stpm Kovács M. Farkas Tibor
8. Ali basa stpm Galló M. Kiss József
9. Brundhilda pk Nardai Antal Lapusán Ferenc
10. Mademosiselle szk Steczák Jenő Alt László

Tenyésztő: Dióspusztai ménes, Futtató: Caissot istálló

Bírói ítélet: 3 - 3/4 - 3/4 - orr. - 1 (célfotó a III. helyre)

Idő: 2.36 1/2 Részidők: 25.8 - 25.8 - 26.6 - 24.8 - 26.4 - 26.8

Totalisateur: 10: 64.  helyre:10: 14, 18, 27.

Befutóra: 10: 119, 351.

Esetleges osztalékok: 10: 13 Absolon, 80 Ali basa és Hadúr, 81 Huba és Reszkető, 111 Alajos, 140 Mademoiselle, 207 Brunhilda és Duplikát

Az idomár - Esch Győző - véleménye: „Hadnagy fokozatosan javult. Az Alagi díjban már jelezte, hogy számolni kell vele a derbyben.”

A derbyben nem csak a két Esch, Győző és Sándor ért csúcsra, hanem Hasan is, akinek ivadékai totális dobogót alakítottak ki.

Hogy a kor szuperklasszisával a táv fogott-e ki, erről itt írtunk hosszabban.

Hadnagy a jobb idősek ellen negyedik a Kincsem Díjban, de a St. Legerben ismét győzött. A szocialista meetingen sem okozott csalódást, hiszen harmadik és egészen hatéves koráig gyűjtötte a trófeákat. Versenyeket 1300 és 3200 méter között, míg nagydíjakat 1600 és 2800 méter között nyert. 54 versenyben indult,16 versenyt nyert és 18 helyezést ért el. Főbb győzelmei: Magyar Derby, Magyar St. Leger, Ménesek Nagydíja (mai Lovaregyleti díj).