Nemzetközi lóversenymagazin a turf legfénylőbb csillagaival

Az első külföldi győzelem

Az előző évihez hasonlatosan a 31. Magyar Derby is nemzetközi volt.

A tízfős mezőny startjánál három csehszlovák és két román lovat láthattunk.

A szakemberek ekkor már pontosan tudták, hogy a régióban is utolsó helyre kerültünk a tenyésztésünk színvonalában. Az év kirakatfutama is bizonyította ezt, amikor is a cseh színekben versenyző Feró 10 hosszal alázta meg a magyar élmezőnyt.  Pedig Prágában éppen csak megelőzte, a legfőbb magyar reménységet, Sarlóst, de hiába reménykedtek a szakemberek a sorrend megfordulásban ez nem következett be.  A felhőszakadás miatti mély talajra sem volt fogható ez a megalázó vereség.

Hivatalos eredmény: 31. Magyar Derby 1953. június 28. vasárnap. Mély talaj. 148. futam. Start: 16 óra 25 perc.

Díjazás: 60 000 Ft. (40 000, 12 000, 8 000)

Bírói ítélet: 10 - 6  - 6  - rfej.     Idő: 2.37 2/5

Totalisateur: 10:82 Fero és Cep. helyre: I. 10:13, II. 10:11, III. 10:14.

Kombinált befutó: Fero és Sarlós 10:103. Fero és Solymász: 10:248.

Esetleges osztalékok: 10:14 Sarlós, 43 Solymász, 61 Ciclon II., és Salahor, 92 Alabárdos, 196 Dunna és Passzió, 392 Prazan

Versenyleírás: A start után Dunna és Prazan vezetett Fero, Ciclon II. és Sarlós előtt. A víztoronynál Fero állt az élre és tetszés szerinti fölénnyel verte vissza Sarlós próbálkozását és igen könnyen nyert. Solymász tartotta ellenfeleit.

Ez volt a legnagyobb fölényű győzelem a Magyar Derby történetében. Igaz, hogy a pezsgőt a csehszlovákok locsolhatták, de figyelmet érdemel Sultan Mahomed, aki két derbygyőztes  (1951 Szaladin, 1952 Tacskó) után ekkor a második és harmadik helyezettet adta. A Franciaországból importált kitűnőség 1950-54 között, azaz öt éven át champion apamén!

Szerencsére a vereség nem maradt következmények nélkül. 1955-ben két értékesnek tűnő fedezőmént hoztunk az országba és öt évvel később ennek már meg is látszott az eredménye.

Az írásokban Hesp József, Horváth József és Váczi Ernő leírásaira, adataira, dokumentumaira és fotóira támaszkodtunk.