A zsoké, aki két éve kegyvesztve távozott Franciaországból…
Makahiki-vel úton az Arc de Triomphe startjához
… majd októberben immár japán szupersztárként visszatérve szerette volna megszerezni újdonsült hazája első Arc de Triomphe-győzelmét. Habár 2014-ben a reménytelenül mondott búcsút hazájának, idén alig szabadult az interjúk áradatából az előbb említett klasszikus előtt. Órákon át nyilatkozott, váltogatva a japánt, a franciát és az angolt. Két rövid kitérőt tett ugyanis Európába a fantasztikus Deep Impact fiával, Makahiki-vel, aki a Prix Niel megnyerése után ott is jó esélyekkel állt startjoz.
Szinte már közhelyes, mennyire szeretnék megnyerni a japánok az Arc-ot, hiszen évről-évre hatalmas pénzeket hagynak ott fogadással, valamint sorra a legjobb lovaik végeznek “csak” második helyen a neves versenyben, így például a 2012-ben és 13-ban is ezüstérmet begyűjtő Orfevre. Idén sem sikerült megtörni az átkot, Makahiki csak 14. a 16 lovas mezőnyből, pedig mekkora sztori lett volna Japán első Arc-győzelme egy francia zsoké lovaglásában!
Na de nézzük is, mi vezetett a cseppet sem hétköznapi eseményhez.
Lemaire európai karrierje 2013 végén vett rossz fordulatot, amikor a világhírű futtató, Aga Khan nem hosszabbította meg vele négy év után lejárt szerződését. 2014-ben még lovagolt különböző trénereknek, nem is kis neveknek, de szerződés nem volt kilátásban. Miután az általa győzelemre lovagolt Spiritjim-et diszkvalifikálták a Grand Prix de Saint-Cloud-ból, végleg elvesztette a reményt, és Japánban próbált meg új életet kezdeni.
Ezután fordulópont következett: az olasz Mirco Demuro-val együtt lehetőséget kapott a Japán Lóverseny Szövetségtől egy “rendes” (azaz nem ideiglenes) zsokéengedély megszerzésére, ami 2015 februárjában meg is történt. Több “csúcstulajnak” is lovagolt, és már abban az évben negyedik lett a zsokék bajnokságában 112 nyerő lovaglással annak ellenére, hogy egy teljes hónapot kihagyott egy egészen banális eltiltás miatt. Mindannyiunk előtt ismert az a szigorú neveltetés ami a japán embereket jellemzi, de Christophe eltiltása, európai szemmel nem csak, hogy túlzónak tűnik, hanem felháborítónak is. A több száz oldalas – viselkedési normákat tartalmazó – brosúrában, amit minden zsoké megkap az is szerepel, hogy a másnapi verseny előtti este 21 óra után semmilyen bejegyzést nem postolhatnak a közösségi médiába. Christophe vélhetően nem olvasta el ezt, és egy tweetje miatt egy hónapos eltiltást kapott.
“A versenyzés hatalmas figyelmet kap a TV-ben és a médiában egész évben. Ilyen Franciaországban nincs. – Hasonlítja össze Lemaire a két ország lóversenyét. – Ez támogatja a férfiakat és a nőket egyaránt, hogy szenvedéllyel viszonyuljanak a sporthoz.”
Állítása nem alaptalan, idén több ezer rajongó ült repülőre, hogy láthassák Makahiki futását, 30 millióan követték élőben a versenyt, és maga az Arc 5,3 eurós forgalmat generált a japánok részéről.
Egy hete a Queen Elizabeth II Cup céljában. Szinte biztosnak tűnt Sing with Joy győzelme, Queens Ring (Mirco Demuro) azonban elkapta.
A 37 éves lovasnak még bőven van ideje sikereket elérni, mielőtt nyugdíjba menne. “Nem biztos, hogy visszamennék Európába. Attól függ, milyen lehetőségek állnak majd előttem. Igazából egyedüli elképzelésem az, hogy a lóversenysport népszerűsítésében akarok részt venni, de ez bármely országban lehetséges.”
Az itt leírtak forrása a Thoroughbred Racing cikke. Képek: pbs.twimg.com, Thoroughbred Racing