RACING PORTAL

Nemzetközi lóversenymagazin a turf legfénylőbb csillagaival

Az egyetlen

Rubint története.

Kertész Sándor idomítottja máig az egyetlen derbynyerőnk, akinek apja-anyja is győzött a kékszalag futamában. Ráadásul mindhármukat a fent nevezett mester készítette és Szentgyörgyi István lovagolta, ami egészen páratlan lóversenyzésünkben.

A sötétpej mén, ha lehet ezt mondani, mindkét klasszis szülőtől örökölte a legjobb tulajdonságokat, így nagy reményekkel tekintettek karrierje elé. Kétévesen azonban talán csak egy jobb képességű telivérként lehetett rá gondolni, mert a hendikep osztályozása még az 50-et sem érte el. Kertész azonban tudta mit csinál. A nagy ígéret el is kezdett törleszteni. Háromévesen öt győzelemmel ért fel a derbyhez és úgy is komoly esélyesnek számított, hogy oda nem a megszokott útvonalon, azaz Nemzeti és Alagi Díj győzelemmel érkezett. Ekkor került rá először a krekkzsoké, Szentgyörgyi, akivel olyan remekbeszabott győzelmet arattak, hogy a közönség hosszú percekig ünnepelte őket. (Ez volt egyébként Kállai Pál első derbyje, aki 6. helyen ért célba Sutával.)

Hivatalos eredmény: 32. Magyar Derby 1954. június 27. vasárnap, Rendes talaj, 151. futam, Start: 16 óra 55 perc.

Díjazás: 60 000 Ft (40 000, 12 000, 8 000)

1. RUBINT stpm Róbert Endre - Lubica           Kertész Sándor Szentgyörgyi I.
2. IGÉRET sm Intermezzo II. - Sorrento  Mátyus György Kováts L. II.
3. ROSSZASÁG stpm Róbert Endre - Szamóca     Szabó Lajos Gelics Mihály
4. Szófia pm Wimmer Ferenc Keszthelyi I.
5. Kegyes szk Hujber József Gutai János
6. Suta sm Galló Mihály Kállai Pál
7. Honi sm Kertész Sándor Pozsonyi Béla

Tenyésztő: Földművelési Minisztérium Kisbéri Ménes, Futtató: Gödöllői kísérleti gazdaság

Bírói ítélet: 1 - 2,5 - rövid fej. - 2       Idő: 2.36 4/5. Célfotó a harmadik helyre.

Totalisateur: 10:13    Helyre: I. 10:10, II. 140:12, III. 10:11

Kombinált befutó: Rubint és Igéret 10:37. Rubint és Rosszaság: 10:15

Esetleges osztalékok: 10:27 Rosszaság, 93 Szófia, 103 Igéret, 303 Kegyes, 810 Suta, 1278 Honi.

Egy hónappal később a Kerteskői Díjban újra összecsapott a derby első két helyezettje. Hiába adott azonban öt és fél kilót az ott második Ígéretnek ismét legyőzte őt, sőt az ősz folyamán a St. Legerben, harmadjára is.

Rubint félvértenyészetekben fedezett, a jászberényi, debreceni méntelepek állományában, majd 1964-ben bérménként a samorini (Csehszlovákia) ménesben állították fel.

Az írásokban Hesp József, Horváth József és Váczi Ernő leírásaira, adataira, dokumentumaira és fotóira támaszkodtunk